Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1370
148753

LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad mässing. Bevingad amorin uppbärande ljuspipa. Höjd 15,5 cm. (2)

Igor Sychev: The Russian chandeliers 1760-1830, P.V.B.R. 2003, jämför bild sid 134, nr 635.