1372
151885

SKRIN. Ivan Paschenov & Söner, Liskovo, Ryssland 1911.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris

Metall. Rektangulärt med sidohandtag. Heltäckande målad blomsterdekor i svart mot brunröd och vit botten. Lockets insida med målad kyrillisk text: Gjord i Liskovo av Ivan Paschenov & Söner 1911. Längd 52, bredd 35,5, höjd 17,5 cm. Nyckel medföljer.

Hänglåset saknas, smärre slitage.

Proveniens

Enligt uppgift hittades skrinet efter ryska revolutionen under ett säte i en hästvagn utanför St. Petersburg.

Enligt uppgift har skrinet använts till att transportera post, pengar och smycken, varför den har en avancerad låsanordning. Skrinet skruvas fast i ett golv eller underrede, låses med nyckel, reglas med låsarm samt reglas med hänglås. För att öppna skrinet låses först hänglåset upp, sen trycker man med toppen på nyckeln in en liten sprint på sidan av skrinet som frigör låsarmen. När man sen vrider runt nyckeln hörs ett ljud som avslöjar en eventuell inkräktare.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

341. Hans J. Wegner, fåtölj, modell "512", Johannes Hansen, Köpenhamn 1950/60-tal.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
Aktuellt bud:
36 000 SEK