Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1372
151885

SKRIN. Ivan Paschenov & Söner, Liskovo, Ryssland 1911.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris

Metall. Rektangulärt med sidohandtag. Heltäckande målad blomsterdekor i svart mot brunröd och vit botten. Lockets insida med målad kyrillisk text: Gjord i Liskovo av Ivan Paschenov & Söner 1911. Längd 52, bredd 35,5, höjd 17,5 cm. Nyckel medföljer.

Hänglåset saknas, smärre slitage.

Proveniens

Enligt uppgift hittades skrinet efter ryska revolutionen under ett säte i en hästvagn utanför St. Petersburg.

Enligt uppgift har skrinet använts till att transportera post, pengar och smycken, varför den har en avancerad låsanordning. Skrinet skruvas fast i ett golv eller underrede, låses med nyckel, reglas med låsarm samt reglas med hänglås. För att öppna skrinet låses först hänglåset upp, sen trycker man med toppen på nyckeln in en liten sprint på sidan av skrinet som frigör låsarmen. När man sen vrider runt nyckeln hörs ett ljud som avslöjar en eventuell inkräktare.