Online-teemahuutokaupat
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Huutokauppa:
Classical Antiques F757
Huutokauppa:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
1372
151885

An Ivan Paschenov & Söner metal strong box, Liskovo, Russia 1911.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Metall. Rektangulärt med sidohandtag. Heltäckande målad blomsterdekor i svart mot brunröd och vit botten. Lockets insida med målad kyrillisk text: Gjord i Liskovo av Ivan Paschenov & Söner 1911. Längd 52, bredd 35,5, höjd 17,5 cm. Nyckel medföljer.

Hänglåset saknas, smärre slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift hittades skrinet efter ryska revolutionen under ett säte i en hästvagn utanför St. Petersburg.

Muut tiedot

Enligt uppgift har skrinet använts till att transportera post, pengar och smycken, varför den har en avancerad låsanordning. Skrinet skruvas fast i ett golv eller underrede, låses med nyckel, reglas med låsarm samt reglas med hänglås. För att öppna skrinet låses först hänglåset upp, sen trycker man med toppen på nyckeln in en liten sprint på sidan av skrinet som frigör låsarmen. När man sen vrider runt nyckeln hörs ett ljud som avslöjar en eventuell inkräktare.