1411
148443

URNA, bemålat lergods. Dekorerad av Louis Masreliez (1747-1810). Sverige, omkring 1800.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 630 - 6 940 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Fri stilimitation av en antik grekisk vas med dekor i 1700-talsmanér av antikiserande musicerande sällskap samt notrad med del av melodin till God save the King/Kungssången. Höjd 61,5 cm.

Fotnagg.

Proveniens

Troligen Louis Masreliez (1747-1810). Därefter i familjen Masreliez ägo. Fru Mabel Heigard, därefter i arv.

Nationalmuseum, Stockholm 1949. "Louis Masreliez - en länge glömd gustavian", katalog nr 395, avbildad på sista sidan.

Urnan kan troligen vara identisk med den vas som upptas i Louis Masreliez´ bouppteckning den 18/4 1810.
I sängkammaren förtecknas där "1. Vase af brun lera -32-"
Den ogifte Louis Masreliez ärvdes sedan av sin döde bror Jean Baptistes tre barn.

En "syster"-vas med annan dekor såldes på Bukowskis våren 1989, A466, nr 708.

Enligt Stina Odlinder Haubo användes melodin till God Save the King/Queen till en av föregångarna till vår nuvarande Kungsång. Texten skrevs till Gustav IV Adolf år 1805 av Abraham Niclas Edelcrantz, Gustav III:s sekreterare mm, som också hyllade Gustav IV Adolf genom ett optiskt telegram från Götiska Tornet i Drottningholmsparken in till Stockholm på hans födelsedag 1794.