1431
150675

FAT, två stycken, vapenporslin. Paris, märkta P.L. Dagoty à Paris, 1800-talets första hälft.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor av blommor. Diameter 29,5 cm.

Förgyllningen ngt nött. (2)

Proveniens

According to tradition made for the Demidoff family, a large part of the service is today in a Swedish private collection.

G Trolle Bonde, E Kewenter & R Turnander, Hava äran att inbjuda. Sid 49.