Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1417. GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut.
1417. GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1418. SERVIS, 15 delar, porslin. Berlin, 1800-tal.
1418. SERVIS, 15 delar, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1419. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin omkring 1900.
1419. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1420. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
1420. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1421. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
1421. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1424. EQUELLE med LOCK och FAT, mjukt porslin. Frankrike, "Sèvres", 1800-tal.
1424. EQUELLE med LOCK och FAT, mjukt porslin. Frankrike, "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1425. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.
1425. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1427. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
1427. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1428. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
1428. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1429. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
1429. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1430. KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Frankrike, Empire.
1430. KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1432. URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike.
1432. URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1433. VASER, ett par, porslin. Frankrike/Tyskland, Empire.
1433. VASER, ett par, porslin. Frankrike/Tyskland, Empire.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1434. VASER, ett par, porslin. Frankrike, Empire.
1434. VASER, ett par, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1436. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, sent 1800-tal.
1436. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1437. PRAKTURNA, porslin. Wien, sent 1800-tal.
1437. PRAKTURNA, porslin. Wien, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1438. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1438. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1440. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1440. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1441. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1441. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1442. ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1442. ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1443. KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1443. KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1444. SKÅLFAT, ett par, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1444. SKÅLFAT, ett par, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1445. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
1445. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1448. SERVIS, 41 delar, porslin. "Sachsisk Blomst", Kungl. Dansk, 1900-tal.
1448. SERVIS, 41 delar, porslin. "Sachsisk Blomst", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1449. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. Kungl Dansk, 1900-tal.
1449. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1451. KANDELABRAR, ett par, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1900.
1451. KANDELABRAR, ett par, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1452. SKULPTUR, lergods. Han dynastin (206 f Kr-221 e Kr).
1452. SKULPTUR, lergods. Han dynastin (206 f Kr-221 e Kr).
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1453. SKÅLFAT, keramik. Song/Yuan dynastin.
1453. SKÅLFAT, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1454. KRUKA med LOCK, qingbai-typ. Song dynastin (960-1279).
1454. KRUKA med LOCK, qingbai-typ. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1455. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
1455. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1456. VAS, stengods. Song-stil.
1456. VAS, stengods. Song-stil.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1457. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
1457. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1458. SKÅL, keramik. Temmoku, Song dynastin (960-1279).
1458. SKÅL, keramik. Temmoku, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1459. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
1459. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1460. FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1460. FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1461. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1461. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1462. SKÅL, keramik. Korea, 13/1400-tal.
1462. SKÅL, keramik. Korea, 13/1400-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1463. SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918-1392).
1463. SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918-1392).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1464. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1464. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1465. VINKANNA, biskvi. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1465. VINKANNA, biskvi. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1466. VAS, soft paste. Ming dynastin (1368-1644).
1466. VAS, soft paste. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1467. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1467. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1468. VASER, ett par, Ming-stil, Qing dynastin (1644-1912).
1468. VASER, ett par, Ming-stil, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1469. ALTARGARNITYR, fem delar, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1469. ALTARGARNITYR, fem delar, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1470. FOHUNDAR, ett par, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1470. FOHUNDAR, ett par, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1472. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.
1472. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1473. VINOFFERKÄRL, Shang/Västra Zhou-stil, troligen 16/1700-tal.
1473. VINOFFERKÄRL, Shang/Västra Zhou-stil, troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1474. RÖKELSEKAR, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
1474. RÖKELSEKAR, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1475. VINOFFERKÄRL, brons. 16/1700-tal.
1475. VINOFFERKÄRL, brons. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1476. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1476. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1477. SKULPTURFRAGMENT, sten. Troligen Ghandara.
1477. SKULPTURFRAGMENT, sten. Troligen Ghandara.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1478. KRIGARE, brons. Qing dynastin, 1600-tal.
1478. KRIGARE, brons. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1479. BUDDHA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1644).
1479. BUDDHA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
86 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1480. VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1480. VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1481. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
1481. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1484. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
1484. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1485. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal.
1485. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1486. BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
1486. BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1487. BUDDHAFIGUR, förgylld brons, Qing dynastin, sinotibetansk, 1800-tal.
1487. BUDDHAFIGUR, förgylld brons, Qing dynastin, sinotibetansk, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1488. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1488. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1489. TSUBAS, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868).
1489. TSUBAS, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1490. Stigbyglar, ett par, lack och metall. Japan, Edo (1603-1868).
1490. Stigbyglar, ett par, lack och metall. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1491. FAT, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
1491. FAT, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1492. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1492. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1493. POTTA med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1493. POTTA med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1494. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, ca 1800.
1494. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, ca 1800.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1495. SKÅLAR, ett par, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1495. SKÅLAR, ett par, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1496. VASER, ett par, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
1496. VASER, ett par, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1497. FIGURINER, två stycken, torrlack. Ming dynastin, 1600-tal.
1497. FIGURINER, två stycken, torrlack. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1498. HÄST, lackerat, förgyllt trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1498. HÄST, lackerat, förgyllt trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1499. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 17/1800-tal.
1499. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1500. BUDDHA i ALTARSKÅP, lack och trä. Japan, 1800-tal.
1500. BUDDHA i ALTARSKÅP, lack och trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1501. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin (1644-1912).
1501. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1502. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin. (1644-1912).
1502. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin. (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1505. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1505. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1507. SKULPTUR, trä. Ming dynastin (1368-1644).
1507. SKULPTUR, trä. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1509. BORD, trä. Qing dynastin (1644-1912).
1509. BORD, trä. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1510. PENSELSTÄLL, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1510. PENSELSTÄLL, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1511. SCROLLSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1511. SCROLLSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1512. PENSELSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal. Bär signatur.
1512. PENSELSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal. Bär signatur.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1513. SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).
1513. SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1514. FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynasti.
1514. FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1515. PENSELBAD, jade. Qing dynastin (1644-1912).
1515. PENSELBAD, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1516. LYCKOSTAV, jade. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1516. LYCKOSTAV, jade. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1517. VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.
1517. VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK