1427
110917

SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Bestående av 33 tallrikar (diam 25 cm), 10 djupa tallrikar (diam 24 cm), 1 assiett, 2+3 ovala uppläggningsfat (l 28 och 30,5 cm), 1+1 större ovala uppläggningsfat (l 41,5 cm (lagat) och 47 cm) samt 3 skålar (diam 25 cm). Konturerat bräm med reliefdekor av blommor, i spegeln målad polykrom dekor av blombuketter.

Skador. (54)