1426
127093

TÊTE-À-TÊTE, sex delar, porslin. Frankrike, "Sèvres" och målarsignatur M för Nicolas Marie Moirot (1830-1848).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor av elegant sällskap. Bestående av bricka, två koppar med fat, gräddkanna, sockerskål med lock samt tekanna med lock. Kannans höjd 13,5 cm. Läderklätt schatull medföljer.

Lockknoppar lagade, slitage. (6)

Tilläggslista

'Sevres style'

Proveniens

Bought at Bukowskis sale 339, lot no 566.