Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1545. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
1545. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1647. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1647. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1625. BÅLSKÅL, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1625. BÅLSKÅL, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
436. JOHAN WILHELM PALMSTRUCH SVENSK BOTANIK. 1-11[all published].
436. JOHAN WILHELM PALMSTRUCH SVENSK BOTANIK. 1-11[all published].
Klubbat pris 
47 500 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
363. Mansporträtt en grisaille.
363. Mansporträtt en grisaille.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1655. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1655. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
450. DRYCKESKANNA, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1727. Senbarock.
450. DRYCKESKANNA, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1727. Senbarock.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1402. FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal.
1402. FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
263. Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna".
263. Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1695. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1695. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
443. DRYCKESKANNA, av Lorentz Westman, Stockholm (verksam 1656-1682). Barock.
443. DRYCKESKANNA, av Lorentz Westman, Stockholm (verksam 1656-1682). Barock.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
900. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
900. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1415. SERVIS, 104 delar, porslin. Meissen, omkring 1900.
1415. SERVIS, 104 delar, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
157. SEVERIN NILSON, duk, signerad Severin Nilsson.
157. SEVERIN NILSON, duk, signerad Severin Nilsson.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
326. HOLLÄNDSK KONSTNÄR 1700-TAL Stilleben med druvor och melon
326. HOLLÄNDSK KONSTNÄR 1700-TAL Stilleben med druvor och melon
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
349. Pieter Casteels III Tillskriven, Alexander den Store möter perserkonungen Darius.
349. Pieter Casteels III Tillskriven, Alexander den Store möter perserkonungen Darius.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
451. DRYCKESKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1727. Senbarock.
451. DRYCKESKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1727. Senbarock.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
521. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.
521. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
955. KARMSTOLAR, två mycket snarlika.  Gustavianska stockholmsarbeten.
955. KARMSTOLAR, två mycket snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1457. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
1457. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1656. YTTERFODER med snarlikt FAT, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1656. YTTERFODER med snarlikt FAT, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1608. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1608. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
405. ELIAS MARTIN Landskap med figurer, boskap och röda stugor
405. ELIAS MARTIN Landskap med figurer, boskap och röda stugor
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1421. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
1421. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
520. BÄGARE, icke identifierad mästare, Söderköping 1739.
520. BÄGARE, icke identifierad mästare, Söderköping 1739.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
369. Giovannai Battista Bassi, Landskap i närheten av Castelgandolfo.
369. Giovannai Battista Bassi, Landskap i närheten av Castelgandolfo.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
472. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
472. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1687. HAVSSKULPTUR, porslin och korall. Ming dynastin (1368-1644).
1687. HAVSSKULPTUR, porslin och korall. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
375. Johan Knutson, Ångbåt på stormigt hav.
375. Johan Knutson, Ångbåt på stormigt hav.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
409. Louis Masreliez Tillskriven, Antika figurer.
409. Louis Masreliez Tillskriven, Antika figurer.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
387. Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen.
387. Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
408. Louis Masreliez Tillskriven, Antik stridsscen.
408. Louis Masreliez Tillskriven, Antik stridsscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
388. Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen.
388. Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
410. Louis Masreliez Tillskriven, Studie till fondmålning.
410. Louis Masreliez Tillskriven, Studie till fondmålning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
389. Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurkomposition med man i hästdragen vagn.
389. Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurkomposition med man i hästdragen vagn.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
348. Christian Bernhard Rode Hans krets, Darius framför Alexander den Store.
348. Christian Bernhard Rode Hans krets, Darius framför Alexander den Store.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1602. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1602. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
50. Carl Larsson, Dam vid piano.
50. Carl Larsson, Dam vid piano.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
61. Johan Krouthén, Stuga vid vatten.
61. Johan Krouthén, Stuga vid vatten.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
256. Carl Wahlbom, Ryttarinna.
256. Carl Wahlbom, Ryttarinna.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
384. Isak Kjölström, Trädgård.
384. Isak Kjölström, Trädgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1604. SERVIS, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1604. SERVIS, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
319. Pieter Neffs, Katedralsinteriör med figurer.
319. Pieter Neffs, Katedralsinteriör med figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
324. Johannes Jacob Hartmann Hans krets, Landskap med ridande jaktsällskap.
324. Johannes Jacob Hartmann Hans krets, Landskap med ridande jaktsällskap.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
495. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Limnelius, Stockholm 1811. Sengustavianska.
495. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Limnelius, Stockholm 1811. Sengustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
333. Mans- och kvinnoporträtt.
333. Mans- och kvinnoporträtt.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
209. John Stirling, "Al-Sok -Market in Marocco".
209. John Stirling, "Al-Sok -Market in Marocco".
Klubbat pris 
650 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1590. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1590. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
293. Jean Baptiste Saive dä Tillskriven, Grönsaksmånglerskan.
293. Jean Baptiste Saive dä Tillskriven, Grönsaksmånglerskan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1253. Petr Klodt Efter, Stegrande häst och mansfigur.
1253. Petr Klodt Efter, Stegrande häst och mansfigur.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1303. SKRIN, Lettland 1900-tal.
1303. SKRIN, Lettland 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1242. Alexander Fedorovich Bely, Dam på terass med cypresser.
1242. Alexander Fedorovich Bely, Dam på terass med cypresser.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1759. SERVIS, 162 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1759. SERVIS, 162 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1044. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1044. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1045. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1045. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1039. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1039. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1049. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1049. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
855. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
855. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1048. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1048. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
916. KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten omkring 1780. Gustavianska.
916. KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten omkring 1780. Gustavianska.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
222. Jaroslav Friedrich Vesin, Slädfärd i vinterlandskap.
222. Jaroslav Friedrich Vesin, Slädfärd i vinterlandskap.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1270. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. Ärkeängeln Mikael.
1270. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. Ärkeängeln Mikael.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1389. STOP, glas och förgyllt silver. Sverige, 1700-tal.
1389. STOP, glas och förgyllt silver. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1269. IKON, icke identifierad mästare JD, Jaroslav 1845. Kristus.
1269. IKON, icke identifierad mästare JD, Jaroslav 1845. Kristus.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
982. SPEGEL. Transition rokoko/gustaviansk.
982. SPEGEL. Transition rokoko/gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
878. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
878. BYRÅ. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
897. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
897. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
932. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
932. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
47. Ernst Josephson, Figurkomposition med soldat och kvinna.
47. Ernst Josephson, Figurkomposition med soldat och kvinna.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1492. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1492. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
181. Claude Michel Clodion, Satyr och nymf.
181. Claude Michel Clodion, Satyr och nymf.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1008. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
1008. VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1298. TESKEDAR, 6 st, av Alexander Zhillin, Viliki-Oustiug 1824.
1298. TESKEDAR, 6 st, av Alexander Zhillin, Viliki-Oustiug 1824.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1297. SKED, Moskva 1893.
1297. SKED, Moskva 1893.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
128. Anna Munthe-Norstedt, Stilleben.
128. Anna Munthe-Norstedt, Stilleben.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
207. William Gale, "Elijah and the widow's son".
207. William Gale, "Elijah and the widow's son".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1106. VINKYLARE. Barock, 1600/1700-tal.
1106. VINKYLARE. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1054. LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko.
1054. LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1609. FLASKA, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1745.
1609. FLASKA, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1745.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1046. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1046. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
484. LJUSSTAKAR, ett par, av Andreas Reutz, Göteborg 1770. Tidig rokoko.
484. LJUSSTAKAR, ett par, av Andreas Reutz, Göteborg 1770. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 130 000 SEK
1091. URNOR, två stycken snarlika. 1800-tal.
1091. URNOR, två stycken snarlika. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1079. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
1079. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1275. TEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.
1275. TEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1596. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
1596. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1241. Nicolai Konstantinovitch Roerich, Motiv från Himalaya.
1241. Nicolai Konstantinovitch Roerich, Motiv från Himalaya.
Klubbat pris 
1 250 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
418. Gustaf Wilhelm Palm, Studieblad från Italien.
418. Gustaf Wilhelm Palm, Studieblad från Italien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
274. Ecce homo.
274. Ecce homo.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1017. AMPEL, för åtta ljus. Sverige, 1800-tal.
1017. AMPEL, för åtta ljus. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1090. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1090. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1092. URNA. Louis XVI.
1092. URNA. Louis XVI.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1099. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1099. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK