Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1698. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1698. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1082. BORDSPENDYL, av Popon. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
1082. BORDSPENDYL, av Popon. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1376. VINGLAS, Böhmen, 1700-talets förra hälft.
1376. VINGLAS, Böhmen, 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1379. BÄGARE, Tyskland/Böhmen, 1700-tal.
1379. BÄGARE, Tyskland/Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1664. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
1664. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
60. Johan Krouthén, Höstlandskap med änder i vattendrag.
60. Johan Krouthén, Höstlandskap med änder i vattendrag.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
127. Anna Munthe-Norstedt, Blomsterstilleben med vårblommor.
127. Anna Munthe-Norstedt, Blomsterstilleben med vårblommor.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
477. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Lars Larsson, Göteborg 1854. Nyrokoko.
477. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Lars Larsson, Göteborg 1854. Nyrokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1403. HANDFAT, majolika. Italien, Historismus, 1800-talets slut.
1403. HANDFAT, majolika. Italien, Historismus, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
152A. Bruno Liljefors, "Gula näckrosor".
152A. Bruno Liljefors, "Gula näckrosor".
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
510. BRICKA, mästarstämpel Schmidt, sannolikt Polen 1800-talets början. Empire.
510. BRICKA, mästarstämpel Schmidt, sannolikt Polen 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1752. TALLRIKAR, 22 stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1752. TALLRIKAR, 22 stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1274. KAFFE- OCH TESERVIS, 4 delar, av Sasikov, Moskva 1834. Empire.
1274. KAFFE- OCH TESERVIS, 4 delar, av Sasikov, Moskva 1834. Empire.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1304. BRICKA, av Adolf Sper, S:t Petersburg, 1843. Nyrokoko.
1304. BRICKA, av Adolf Sper, S:t Petersburg, 1843. Nyrokoko.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
459. KAFFEKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1788. Gustaviansk.
459. KAFFEKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
463. KAFFEKANNA, Daniel Hallman, Stockholm 1812. Empire.
463. KAFFEKANNA, Daniel Hallman, Stockholm 1812. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1126. R.M.S. TITANIC SAMLING MALKOLM JOHNSON: ANTECKNINGSBOK.
1126. R.M.S. TITANIC SAMLING MALKOLM JOHNSON: ANTECKNINGSBOK.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1512. PENSELSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal. Bär signatur.
1512. PENSELSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal. Bär signatur.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1507. SKULPTUR, trä. Ming dynastin (1368-1644).
1507. SKULPTUR, trä. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
142. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
142. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
519. BÄGARE, av Hans Wolrath, Arboga (verksam -1725-1768).
519. BÄGARE, av Hans Wolrath, Arboga (verksam -1725-1768).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1511. SCROLLSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1511. SCROLLSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
548. DESSERTSKEDAR, 8 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1819-26.
548. DESSERTSKEDAR, 8 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1819-26.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
546. MATKNIVAR, 12 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1802-1804.
546. MATKNIVAR, 12 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1802-1804.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
395. Elias Martin, Galärvarvet, Djurgården.
395. Elias Martin, Galärvarvet, Djurgården.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
133. Richard Bergh, Solnedgång över havet.
133. Richard Bergh, Solnedgång över havet.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
124. Bruno Liljefors, "Barrskog med skogsmård anfallande en orrhöna".
124. Bruno Liljefors, "Barrskog med skogsmård anfallande en orrhöna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
375 000 - 400 000 SEK
1121. EMALJPLAKETT. Troligen Limoges, 1800-tal.
1121. EMALJPLAKETT. Troligen Limoges, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
268. Lars Jacob von Röök Tillskriven, Forum Romanum; Castor och Pollux templet.
268. Lars Jacob von Röök Tillskriven, Forum Romanum; Castor och Pollux templet.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1436. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, sent 1800-tal.
1436. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
294. Adrian van Oolen Tillskriven, I hönsgården.
294. Adrian van Oolen Tillskriven, I hönsgården.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
243. Pehr Hilleström, "K: Carl VIII och Sturen".
243. Pehr Hilleström, "K: Carl VIII och Sturen".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
514. BÄGARE med grepe, ostämplad, Sverige 1500-talets slut. Renässans.
514. BÄGARE med grepe, ostämplad, Sverige 1500-talets slut. Renässans.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1081. BORDSPENDYL, av Becher. Empire, 1800-talets första hälft.
1081. BORDSPENDYL, av Becher. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
999. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Barock.
999. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Barock.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
980. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
980. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
152. Victor Forssell, Sickla Park.
152. Victor Forssell, Sickla Park.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1301. DRYCKESKANNA, av okänd mästare, Moskva 1874.
1301. DRYCKESKANNA, av okänd mästare, Moskva 1874.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
518. BÄGARE, okänd mästarstämpel MC, Mellaneuropa 1700-talets förra hälft.
518. BÄGARE, okänd mästarstämpel MC, Mellaneuropa 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
9 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1247. Vjatcheslav Aleksandrovich Sergeev, Ängsblomster.
1247. Vjatcheslav Aleksandrovich Sergeev, Ängsblomster.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1370. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
1370. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1311. BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1311. BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1309. FISKSPADE, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1858.
1309. FISKSPADE, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1858.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
177. Olof Ahlberg, "En solstund".
177. Olof Ahlberg, "En solstund".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1384. VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.
1384. VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
204. Henry Garland, Vilande hundar.
204. Henry Garland, Vilande hundar.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
283. Carlo Dolci Efter, Maria med Jesusbarnet.
283. Carlo Dolci Efter, Maria med Jesusbarnet.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
346. Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, "Ecce Agnus Dei".
346. Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, "Ecce Agnus Dei".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1184. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
1184. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
271. Joachim Beuckelaer Hans krets, St Nicolausfesten.
271. Joachim Beuckelaer Hans krets, St Nicolausfesten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
258. Elias Sehlstedt, Sandhamn, kvällsutsikt från Tullhuset.
258. Elias Sehlstedt, Sandhamn, kvällsutsikt från Tullhuset.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1254. Vigilius Erichsen och ateljé, "Kejsarinnan Katarina den Stora" (1729-1762).
1254. Vigilius Erichsen och ateljé, "Kejsarinnan Katarina den Stora" (1729-1762).
Klubbat pris 
460 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
129. Nils Kreuger, "Tårta och brännvinskaraff".
129. Nils Kreuger, "Tårta och brännvinskaraff".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
259. Sara Lundblad, Fruktstilleben med smultron, körsbär och fågelbo.
259. Sara Lundblad, Fruktstilleben med smultron, körsbär och fågelbo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
42. Georg Pauli, Vid läslampan.
42. Georg Pauli, Vid läslampan.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
186. Ole Ring, Häst och figurer på bygata.
186. Ole Ring, Häst och figurer på bygata.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1244. Dimitri Arkadievich Nabaldian, Folkliv på badstranden.
1244. Dimitri Arkadievich Nabaldian, Folkliv på badstranden.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
38. Gottfrid Kallstenius, Utsikt mot alperna, Lausanne.
38. Gottfrid Kallstenius, Utsikt mot alperna, Lausanne.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
223. Maurice Courant, Holländsk stad med kanal.
223. Maurice Courant, Holländsk stad med kanal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1098. SMYCKESTÄLL. Empire, 1800-talets början.
1098. SMYCKESTÄLL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1243. Petr Aleseevich Levchenko, Vid bondgården.
1243. Petr Aleseevich Levchenko, Vid bondgården.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
877. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
877. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
199. Hans Dahl, Vinterlek.
199. Hans Dahl, Vinterlek.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
93. Johan Ericson, Sommarmotiv från Marstrand.
93. Johan Ericson, Sommarmotiv från Marstrand.
 
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
198. Hans Dahl, Fjordromantik.
198. Hans Dahl, Fjordromantik.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1289. KÅSA, av 20:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1289. KÅSA, av 20:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1246. Hästspann jagat av vargar.
1246. Hästspann jagat av vargar.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
370. August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.
370. August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
942. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
942. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
959. SKRIVSTOLAR, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
959. SKRIVSTOLAR, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
883. SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.
883. SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
943. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
943. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1316. KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.
1316. KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
141. Olof Hermelin, Franskt kustmotiv med fyrtorn.
141. Olof Hermelin, Franskt kustmotiv med fyrtorn.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
526. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
526. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1094. KARAFFSTÄLL, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1094. KARAFFSTÄLL, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1089. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
1089. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK