Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
944. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
944. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
992. SPEGEL. Sengustaviansk.
992. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1122. VÄGGFÄLT, 14 delar. Sengustavianska.
1122. VÄGGFÄLT, 14 delar. Sengustavianska.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
894. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
894. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1429. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
1429. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1404. KONSOLVASER, ett par, majolika. Italien, Historismus, 1800-tal.
1404. KONSOLVASER, ett par, majolika. Italien, Historismus, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1437. PRAKTURNA, porslin. Wien, sent 1800-tal.
1437. PRAKTURNA, porslin. Wien, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1056. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.
1056. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
862. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
862. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
106. Helmer Masolle, Porträtt av prins Wilhelm.
106. Helmer Masolle, Porträtt av prins Wilhelm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1496. VASER, ett par, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
1496. VASER, ett par, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1417. GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut.
1417. GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1413. TEKANNA, porslin. Tyskland, 1700-tal.
1413. TEKANNA, porslin. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1755. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1755. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1419. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin omkring 1900.
1419. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
914. KONSOLBORD. Barock, 1700-talets början.
914. KONSOLBORD. Barock, 1700-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
913. CANTERBURY. England, 1800-tal.
913. CANTERBURY. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1660. LYKTOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1660. LYKTOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1536. VASER, ett par, yixinggods. Qing dynastin (1644-1912).
1536. VASER, ett par, yixinggods. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1340. FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.
1340. FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
964. KARMSTOLAR, ett par. Troligen England, 1800-tal.
964. KARMSTOLAR, ett par. Troligen England, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
911. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
911. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879. BYRÅ. Empire, 1800-talets början.
879. BYRÅ. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
998. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI.
998. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1123. ELDSKÄRM. Sengustaviansk.
1123. ELDSKÄRM. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
427. Georg Leonhard Dreyer, Karl XIV Johan till häst.
427. Georg Leonhard Dreyer, Karl XIV Johan till häst.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
919. KONSOLBORD. Gustavianskt.
919. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1348. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner sekelskifte 1900.
1348. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1342. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner/Kuznetsov, ca 1900.
1342. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner/Kuznetsov, ca 1900.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1363. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
1363. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1364. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
1364. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1365. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
1365. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1344. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. Omkring 1900.
1344. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. Omkring 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1351. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.
1351. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1250. Nikolaj Nikanorovich Dubovskoij, Kustlandskap.
1250. Nikolaj Nikanorovich Dubovskoij, Kustlandskap.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1584. KANNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1584. KANNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1565. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1565. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1569. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1569. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1464. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1464. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1645. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1645. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1576. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1576. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1577. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.
1577. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1286. KÅSA, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1286. KÅSA, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1355. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1924.
1355. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1924.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1345. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1345. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1924.
1356. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1924.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1346. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
1346. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1343. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
1343. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1350. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1350. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1583. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1583. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1374. POKALGLAS med LOCK, Tyskland, troligen Nürnberg, omkring 1700.
1374. POKALGLAS med LOCK, Tyskland, troligen Nürnberg, omkring 1700.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1377. VINGLAS, 1700-talets mitt.
1377. VINGLAS, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
52. Carl Larsson, "Grekisk filosof".
52. Carl Larsson, "Grekisk filosof".
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1400. FIGURIN, fajans. Delft, Jacobus Adraensz Halder, 1700-talets slut.
1400. FIGURIN, fajans. Delft, Jacobus Adraensz Halder, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1668. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1668. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner 1800-talets andra hälft.
1337. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1360. FIGURIN, biskvi. Gardner, early 20th Century.
1360. FIGURIN, biskvi. Gardner, early 20th Century.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1083. HEDERSVÄRJA. Karl XIV Johan, ca 1830.
1083. HEDERSVÄRJA. Karl XIV Johan, ca 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
75. Alfred Wahlberg, Landskap med lyftande änder.
75. Alfred Wahlberg, Landskap med lyftande änder.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
224. Jakob Björck Tillskriven, "Hertig Karl" (Konung Karl XIII) (1758-1818).
224. Jakob Björck Tillskriven, "Hertig Karl" (Konung Karl XIII) (1758-1818).
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
143. Per Ekström, Motiv från Segerstad, Öland.
143. Per Ekström, Motiv från Segerstad, Öland.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1414. SERVIS, tre delar, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
1414. SERVIS, tre delar, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
554. DOSA, förgylld koppar med glasstenar. Paris 1770-tal.
554. DOSA, förgylld koppar med glasstenar. Paris 1770-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
81. Gustaf Rydberg, "Sädesfält, landskapsstudie".
81. Gustaf Rydberg, "Sädesfält, landskapsstudie".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1571. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1571. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
130. Nils Kreuger, "Tre föl (Öland)".
130. Nils Kreuger, "Tre föl (Öland)".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1293. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
1293. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
471. SOCKERSKRIN, av Andreas Reutz, Göteborg 1783. Gustavianskt.
471. SOCKERSKRIN, av Andreas Reutz, Göteborg 1783. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
417. Johann Stridbeck, Figurkomposition.
417. Johann Stridbeck, Figurkomposition.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
277. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Den heliga familjen.
277. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Den heliga familjen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK