257
127691

Kilian Zoll

(Sverige, 1818-1860)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Kilian Zoll
(Sverige, 1818-1860)

"Utmätningsauktion i Småland"

Duk uppklistrad på papp-pannå 24,5 x 35 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Tidigare i Häradshövding Frey Björlingsons (född 1913) samlingar, Tingshuset, Vetlanda.

Malmö museum / Hallands museum, Halmstad, "Kilian Zoll 1818-1860", april-juni 1960, kat nr 171.

Målningen är en skiss till Zolls stora målning "Utmätningsauktion i Småland" vilken tillkom 1859. Den slutliga målningen är förlorad, men är bl. a. känd via Zolls brevväxling (Philibert Humbla, "Kilian Zoll 1818-1860", Skånes konstförenings publikation, 1932, sid 72, 244, kat nr 132).

Formgivare

Kilian Zoll var en svensk bildkonstnär född i Hyllie, nära Malmö. Han studerade vid Konstakademierna i Stockholm och Köpenhamn, samt i Düsseldorf dit han reste tillsammans med Bengt Nordenberg och Marcus Larson, de tre tillhörde den så kallade Düsseldorfskolan. Zoll är känd för sina genremålningar, ofta föreställande äldre kvinnor och barn i en finstämd kolorit. Hans målningar återger folkliv i en nationalromantisk stil och hans figurer har en naiv charm. Under långa fotvandringar tecknade han flitigt av både landskap, städer, slott och herrgårdar och intresserade sig för de folkdräkter, som var på väg att försvinna ur bruk. Han genre- och allmogemålningar präglas av etnologisk detaljskärpa och fina människoskildringar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Malmö Museum.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

187. Helena Blomqvist, "The Lonely Patient", 2008.
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Budhistorik
45 000

ditt bud
Aktuellt bud:
45 000 SEK