Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1316. KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.
1316. KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
141. Olof Hermelin, Franskt kustmotiv med fyrtorn.
141. Olof Hermelin, Franskt kustmotiv med fyrtorn.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
526. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
526. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1094. KARAFFSTÄLL, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1094. KARAFFSTÄLL, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1089. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
1089. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
185. Paul Fischer, Grönsaksmarknad i Vomero, Napoli.
185. Paul Fischer, Grönsaksmarknad i Vomero, Napoli.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
130 000 - 140 000 SEK
1466. VAS, soft paste. Ming dynastin (1368-1644).
1466. VAS, soft paste. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
242. Pehr Hilleström, "Kongl. Slottet åt Logården".
242. Pehr Hilleström, "Kongl. Slottet åt Logården".
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
68. Olle Hjortzberg, Stilleben med vitsippor.
68. Olle Hjortzberg, Stilleben med vitsippor.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
175. Carl Milles, Europahuvud.
175. Carl Milles, Europahuvud.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1333. FIGURIN med VAS, porslin. Ryssland, 1800-tal. Troligen Popov, omärkt.
1333. FIGURIN med VAS, porslin. Ryssland, 1800-tal. Troligen Popov, omärkt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1366. FIGURINER, nio stycken, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
1366. FIGURINER, nio stycken, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1331. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1331. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1332. VASER, ett par, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1332. VASER, ett par, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
178. Wäinö Aaltonen, "Dagen gryr".
178. Wäinö Aaltonen, "Dagen gryr".
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1009. APPLIQUER, för ett ljus, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.
1009. APPLIQUER, för ett ljus, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
191. Peder Mork Mönsted, Vårmotiv.
191. Peder Mork Mönsted, Vårmotiv.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1020. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
1020. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1732. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1732. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1451. KANDELABRAR, ett par, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1900.
1451. KANDELABRAR, ett par, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1631. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1631. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
87. August Hagborg, Ostronplockerska, Bretagne.
87. August Hagborg, Ostronplockerska, Bretagne.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1568. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1568. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1637. Tallrikar, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1637. Tallrikar, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1394. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
1394. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1748. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1748. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1716. SKÅLFAT, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1716. SKÅLFAT, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
300. Andreas Martin, Italiserande landskap med figurer och byggnader.
300. Andreas Martin, Italiserande landskap med figurer och byggnader.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
62. Johan Krouthén, Barn på solig trädgårdstäppa.
62. Johan Krouthén, Barn på solig trädgårdstäppa.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
332. Jean-Baptiste Greuze Hans krets, Kvinna i orientalisk huvudbonad.
332. Jean-Baptiste Greuze Hans krets, Kvinna i orientalisk huvudbonad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
25. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
25. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
35. Julia Beck, Franskt landskap, Grèz.
35. Julia Beck, Franskt landskap, Grèz.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
212. Léon Germain Pelouse, Franskt landskap.
212. Léon Germain Pelouse, Franskt landskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
214. Victor Gilbert, Marché de la Madeleine.
214. Victor Gilbert, Marché de la Madeleine.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
455. KAFFEKANNA, Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
455. KAFFEKANNA, Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
95. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
95. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1369. URNA. Ryssland, 1800-tal och senare.
1369. URNA. Ryssland, 1800-tal och senare.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1086. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1086. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
494. LJUSSTAKAR, ett par, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1795. Gustavianska.
494. LJUSSTAKAR, ett par, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1795. Gustavianska.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1292. CIGARETTETUI, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1880-tal.
1292. CIGARETTETUI, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
23. Helmer Osslund, "Utsikt från Stigbergsgatan, Stockholm".
23. Helmer Osslund, "Utsikt från Stigbergsgatan, Stockholm".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
154. Bruno Liljefors, Räv i skogslandskap.
154. Bruno Liljefors, Räv i skogslandskap.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
439. SKRIN, ostämplat, Nordeuropa 1600-talets slut.
439. SKRIN, ostämplat, Nordeuropa 1600-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
541. MATBESTICK, 24 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1795. Rokoko.
541. MATBESTICK, 24 st, av Carl Gideon Renander, Stockholm 1795. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
540. MATSKEDAR, 6 st, av Olof Yttreaus, Uppsala 1785.
540. MATSKEDAR, 6 st, av Olof Yttreaus, Uppsala 1785.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
539. SOPPSLEV, av Arvid Floberg, Stockholm 1782.
539. SOPPSLEV, av Arvid Floberg, Stockholm 1782.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
534. MATGAFFLAR, 6 st, av Carl Åberg, Arboga 1765.
534. MATGAFFLAR, 6 st, av Carl Åberg, Arboga 1765.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1308. MATGAFFLAR, 12 st, av Hans Fredrich Knauff, S:t Petersburg 1799.
1308. MATGAFFLAR, 12 st, av Hans Fredrich Knauff, S:t Petersburg 1799.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1217. ANTIK SULTANABAD. 521 x 411,5 cm.
1217. ANTIK SULTANABAD. 521 x 411,5 cm.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
184. Paul Fischer, "Ung dame med paraply (Olga Wischman)".
184. Paul Fischer, "Ung dame med paraply (Olga Wischman)".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
354. Jean Michel Picart Tillskrivna, Blomsterstilleben.
354. Jean Michel Picart Tillskrivna, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
321. Jan Dirksz Both Tillskriven, Italieniserande landskap med boskap och figurer.
321. Jan Dirksz Both Tillskriven, Italieniserande landskap med boskap och figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
882. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
882. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
104. Helmer Masolle, "Frukost i det gröna".
104. Helmer Masolle, "Frukost i det gröna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
872. BYRÅ. Gustaviansk. Möjligen av Westring i Gränna.
872. BYRÅ. Gustaviansk. Möjligen av Westring i Gränna.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1395. DRYCKESKANNA, fajans. Tyskland, 1700-tal.
1395. DRYCKESKANNA, fajans. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1481. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
1481. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1612. KOPP med FAT, vapenporslin.
Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1612. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1494. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, ca 1800.
1494. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, ca 1800.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1050. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.
1050. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1279. HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.
1279. HANDFAT, av Joseph Nordberg, S:t Petersburg 1856.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
480. TESERVIS, 3 delar, av Anton Michelsen, Köpenhamn 1885.
480. TESERVIS, 3 delar, av Anton Michelsen, Köpenhamn 1885.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1433. VASER, ett par, porslin. Frankrike/Tyskland, Empire.
1433. VASER, ett par, porslin. Frankrike/Tyskland, Empire.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1428. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
1428. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1052. LJUSSTAKAR, ett par, av Henri Picard, Paris 1800-tal. Barockstil.
1052. LJUSSTAKAR, ett par, av Henri Picard, Paris 1800-tal. Barockstil.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1764. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1764. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1762. BÅLSKÅL, porslin, Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1762. BÅLSKÅL, porslin, Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1416. SERVIS, 90 delar, porslin. Meissen omkring 1900.
1416. SERVIS, 90 delar, porslin. Meissen omkring 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
65. Olle Hjortzberg, Stilleben med ängsblomster.
65. Olle Hjortzberg, Stilleben med ängsblomster.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1682. TALLRIKAR, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli. (1573-1619).
1682. TALLRIKAR, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli. (1573-1619).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1587. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
1587. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1529. KAKIEMONO, siden monterat på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
1529. KAKIEMONO, siden monterat på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1671. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1671. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
66. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor.
66. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
40. Oscar Törnå, Motiv från Barbizon.
40. Oscar Törnå, Motiv från Barbizon.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1765. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1765. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1125. SAILOR VALENTINE. Sjömansarbete, Västindien, 1800-talets andra hälft.
1125. SAILOR VALENTINE. Sjömansarbete, Västindien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1248. FEDOR NIKITIN. Olja på duk, sign.
1248. FEDOR NIKITIN. Olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1249. RYSK SKOLA. Olja på duk, sign.
1249. RYSK SKOLA. Olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1088. SMÖRASKAR MED LOCK OCH FAT, ett par. Sverige, 1800-tal.
1088. SMÖRASKAR MED LOCK OCH FAT, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1029. Kandelabrar för tre ljus, ett par. Frankrike 1800-tal.
1029. Kandelabrar för tre ljus, ett par. Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK