1545
83841

VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
2 800 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterformad, ljust turkosfärgad junliknande opak glasyr med svag krackelyr.

Krackelyr. Locket lagat.

Proveniens

Ur Ivan Traugotts samling, inventarienummer 947.
Inköpt hos Hecht, Berlin, maj 1918.

Kinesiska utställningen på Nationalmuseum 1928, nr 408,"Guangdongvara, 1700-talet".