402
114763

Fritz von Dardel

(Sverige, 1817-1901)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
5 200 SEK
Fritz von Dardel
(Sverige, 1817-1901)

"Bal masqué en Fevrier 1847"

Signerad Fvd. Akvarell med täckvitt 16 x 22 cm.

Proveniens

Bukowski auktioner, auktion 371, 3-5 april 1963, kat nr 227 (inköpt för 800 SEK).

Formgivare

Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.