383
145581

Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
33 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

Pastoralt landskap med badande herdinnor

Signerad E. Martin. och daterad 17? Akvarell 24 x 33 cm. Samtida bronserad ram. Bladet något beskuret.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 393, 24-27 okt 1973, kat nr 354. (6.100 kr)
Bukowski Auktioner, auktion 440, 22-25 april 1986, kat nr 270.

"211. Frk Qvernstedt via Gravyrsalen"? i blyerts a tergo