384
139011

Isak Kjölström

(Sverige, 1769-1821)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Isak Kjölström
(Sverige, 1769-1821)

Trädgård

Signerad "Efter Naturen" Isac Kjölström fecit. Akvarell 26 x 37 cm.

Motivet kan möjligen vara från Bergianska trädgården, vilken under 1700-talet var belägen i Vasastaden.

Kjjölström studerade vid Konstakademien 1779. Åren 1784-90var han medarbetare till Elias och Johan Fredrik Martin. Från 1794 verkade han som lärare i teckning och grafik i Linköping. 1797 lämnade han Sverige för Berlin. 1799 blev han borgare i Stralsund, där han sedan var verksam till sin död.

Ytterst få verk av Kjölström är kända. Utöver sin grafiska produktion, som framförallt består av porträtt och arbeten med militär- och topografisk anknytning, har han utfört två vyer i akvarell och gouache från Stockholm. "Utsikt mot Gustaf Adolfs torg" (Stockholms Stadsmuseum), "Utsikt från Gustaf Adolfs torg mot söder" (UUB).