39
159193

Wilhelm von Gegerfelt

(Sverige, 1844-1920)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Wilhelm von Gegerfelt
(Sverige, 1844-1920)

"Strandparti", Normandie/Bretagne

Signerad med dedikation: "A mon ami E Barau" W de Gegerfelt och daterad -78. Pannå 40 x 55 cm.

Proveniens

Tidigare i Fil. dr Adolf Anderbergs samlingar, Malmö.

Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", SAK, 1945, upptagen i katalogen sid 343 (under titeln "Strandparti", då tillhörande Fil. dr Adolf Anderberg, Malmö).

A tergo påskrift: "Anderberg".

Vid sidan av Alfred Wahlberg är Wilhelm von Gegerfelt den viktigaste företrädaren för övergångsskedet mellan Karl XV-tidens akademiska, tyskorienterade landskapsmåleri i den nordiska romantikens anda och den frambrytande friluftsrealismen hos 80-talets opponentrörelse. Von Gegerfelts realistiska naturuppfattning och måleriska sätt fick stor betydelse för den koloristiska frigörelsen hos den yngre generationen i 1870-talets svenska måleri, där särskillt C.F. Hill kan nämnas. Von Gegerfelt var en av de få svenska målare verksamma i Paris vilka Hill umgicks med. Vid utbrottet av Hills sinnessjukdom 1878 blev han omhändertagen av von Gegerfelt. Det är således knappast förvånande att katalognumret tidigare ingått i konsthistorikern Adolf Anderbergs samlingar då denne är författare till det som än i dag anses som standardverket om Hill från 1951.

Von Gegerfelts landskapsmålningar från 1870-talet kännetecknas av ett påtagligt inslag av asfalt, vilket möjliggör starka färgsättningar och kraftfulla kontraster mellan mörka och ljusa partier. Särskilt i skildringarna från kanalkusten i Normandie och Bretagne ger konstnären prov på en förening av kraftfull terrängskildring samt en förfinad ljusbehandling av himmel och hav, vilket märks i bl. a. "Kritklippor i Normandie" från 1878 (Nationalmuseum). Den svenske landskapsmålaren Olof Hermelin gjorde följande iaktagelse angående von Gegerfelts måleri från denna tid: "Man söker framförallt harmoni i färgen, stora hela motsättningar. Man försmår detaljerna såväl i fråga om färg som teckning, man vill slå blicken genom det stora i uppfattningen såväl af form som färg. En tafla som ser så godt som färdig ut, insmörjes utan barmhärtighet med en duktigt brun sås. I och på denna målas sedan ånyo med renare färger. Sålunda uppstår finhet i tonen, sålunda frambringas verkliga konstverk 'som kunna slå ihjel andra' ".

Formgivare

Wilhelm von Gegerfelt föddes i Göteborg 1844 som son till stadsarkitekt Victor von Gegerfelt och Hanna Damm. Han inledde sin konstnärliga bana med att gå som målarlärling in Köpenhamn under åren 1861-63. Parallellt med detta studerade han på danska konstakademin. åren 1863-67 studerade han på konstakademin i Stockholm och tillbringade därefter många år på resande fot. Bl a studerade han i Düsseldorf och Paris. I slutet av1870-talet hade han nära kontakt med Carl-Fredrik Hill och vissa influenser av den senares expressiva friluftsmåleri kan speglas i de kärva landskapsskildringarna från Torekov och Hallands Väderö. Gegerfelts förknippas framför allt med sina stämningsfulla skildringar av Venedig och dess kajer men han har även gjort kustnära skildringar från Skagen, Bretagne etc. Gegerfelts produktion är omfattande och han var redan i sin samtid en eftersökt konstnär. En intressant detalj är att han under en viss tid var lärare för Prins Eugen.