40
154091

Oscar Törnå

(Sverige, 1842-1894)
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 600 EUR
18 500 - 27 800 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Oscar Törnå
(Sverige, 1842-1894)

Motiv från Barbizon

Signerad Oscar Törnå och daterad Paris 1878. Duk 150 x 231 cm.

Proveniens

Privat samling, Fontainebleau, Frankrike till 2009.

A tergo påskrift på spännramen: "Barbizon 1878" samt gammal etikett "E-LIMOGES".

Detta nyupptäckta monumentala verk är Törnås formatmässigt största kända målning tillika en av de sista målningar han utförde i Frankrike. Katalognumret är också en av de största kända landskapsmålningarna utförda av en svensk s.k. friluftsmålare under andra hälften av 1800-talet.

Kompositions- och motivmässigt uppvisar målningen stora likheter med en målning av Törnå i Nationalmuseum, "Franskt sommarlandskap", utförd i Greztrakten, 1876-77 (ca 90 x 144 cm, avbildad halvsida, bild 27, i Sixten Strömbom, "Konstnärsförbundets historia", Vol. 1, 1945). Endast ett fåtal målningar från Törnås sista år i Frankrike är kända. Viggo Loos, exempelvis, tar endast upp två vintermotiv. En målning av Törnå utställd på salongen samma år, "La Gorge-aux-loups, forêt de Fontainebleau", kan möjligtvis ha utförts samma år (Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", SAK, 1945, sid 176).

Trots det stora formatet är det inte uteslutet att målningen kan ha tillkommit i det fria, d.v.s. direkt framför motivet. Georg Pauli återger i ett brev hur hans monumentala "Skördefolkets frukost" från 1885 kom till (G. Pauli, "Pariserpojkarne", kapitlet 'En sommarsaga', 1926; citerat i Bo Wingrens "Tillbaka till Normandie. Nordiska konstnärer i Normandie 1850-1900", 1992): "Det hela blev en kolossal duk på hela två meter i längd och fördes varje förmiddag i en rem över vänstra axeln; under högra hade jag staffli, målarlåda och målarparaply. Det gick väl an vid lugnare väder men när det blåste...".

Oscar Törnå var den första svenska konstnären som besökte Grez-sur-Loing, sex år innan byn blev en koloni för svenska konstnärer. Törnå tillbringade sammanlagt tre år i Frankrike, 1875-78 innan han återvände till Sverige i juli 1878.

Formgivare