Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
401
114775

Fritz von Dardel

(Sverige, 1817-1901)
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
291 - 484 EUR
333 - 554 USD
Klubbat pris
2 500 SEK
Fritz von Dardel
(Sverige, 1817-1901)

Humoristisk scen

Akvarell och tusch 11 x 16,5 cm.

Proveniens

Bukowski auktioner, auktion 373, 15-17 april 1964, kat nr 194,5 (inköpt för 1000 SEK).

Formgivare

Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.