Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
438
130389

DRYCKESKANNA, otydlig stämpel på lockkanten, Tyskland 1600-talets början, omstämplad av Niclas Fernlöf, Karlstad 1751.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
76 000 SEK

Delvis förgylld. Rak på helslagen fot. Heltäckande dekor av gjuten filigran. Hänkel med pärlstavsdekor och tumgrepp med dubbel bevingad sjöjungfru. Höjd 14 cm, vikt 435,5 g.

Två beslag på foten och lockknoppen senare.