KONFEKTSKÅL, av Hieronymus Schuch, Augsburg (verksam 1644-1683).
Förgylld. Oval, driven i sex stora bucklor. Parställda volutformade gjutna hänklar med hermer. I botten graverat landskapsmotiv med kanin. Längd 15,5 cm, vikt 236,5 g.
Obetydligt slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in