Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
472
73575

SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Ovala, urnformade på rektangulär fot med tassfötter. Dekor av godronnering samt antikiserande medaljonger. Kupigt, bladhölstrat lock med pinjekotteknopp. Höjd 26 cm. Stämplar även på locken. (2).

Lagningar.