SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
Ovala, urnformade på rektangulär fot med tassfötter. Dekor av godronnering samt antikiserande medaljonger. Kupigt, bladhölstrat lock med pinjekotteknopp. Höjd 26 cm. Stämplar även på locken. (2).
Lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in