477
150153

SOCKERSKÅLAR, ett par, av Lars Larsson, Göteborg 1854. Nyrokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris

Runda med drivna bucklor, rund fot med snäckdekor. Genombruten dekor av vinrankor. Svängda bladornerade hänklar. Toppigt lock med krönande blomma. Även locken med stämplar. Höjd 32 cm, vikt 2 110 g. (2)