477
150153

SOCKERSKÅLAR, ett par, av Lars Larsson, Göteborg 1854. Nyrokoko.

Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Runda med drivna bucklor, rund fot med snäckdekor. Genombruten dekor av vinrankor. Svängda bladornerade hänklar. Toppigt lock med krönande blomma. Även locken med stämplar. Höjd 32 cm, vikt 2 110 g. (2)