80
156039

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
39 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

"Skånskt landskap"

Signerad G. Rydberg och daterad 1890. Duk 46 x 69 cm.

Proveniens

Tidigare i vice Häradshövding Chr. Hommerbergs samlingar, Malmö.

"Tavelutst. å Landstingssalen", Malmö, 5-6 april 1900, kat nr 73.

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, kat nr 402, sid 75.

Förlaga till känt oljetryck.