81
146703

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

"Sädesfält, landskapsstudie"

Signerad G Rdberg och daterad 1891. Duk uppklistrad på pannå 30 x 39,5 cm.

Proveniens

Tidigare i konstnären Emil Johanson-Thors samlingar, Hven.
Därefter i Fil. dr. Axel Gauffins samlingar, Stockholm.

Konstakademien, Stockholm, "Gustaf Rydbergs-utställningen", okt 1920, kat nr 25.

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, kat nr 427, sid 78.