Madeleine Pyk – en samling F769
892
129825

SKÅP, utfört av Ernst Lundström samt Nils Kreuger 1897.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
380 000 SEK

Mahogny. Gyllenläder med motiv av fåglar, skepp, tång och bläckfiskar. Hyllplan bakom dörr. Insidan av dörren med påskrift "ANNO MDCCCXCVII uthi STOCKHOLM blefw skååpet af underteknade giort oc skalt thet Then flÿgande holländare framstälja NILS KREUGER ERNST LUNDSTRÖM". Längd 74, bredd 51, höjd 166 cm. Nyckel medföljer.

Gyllenläder med skador.

Proveniens

Utställt genom Konstnärsförbundet 1897.

Svenskt konstnärslexikon, del IV, Allhems förlag 1961, nämner skåpet och beskriver Lundström även som en skicklig konsthantverkare.