991
143303

SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773, död 1819). Sengustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Förgylld och bronserad. Polykroma gouacher med antikiserande figurer. Signerad med Lundéns runda stämpel. Med Stockholms hallstämpel 1805 (?). Höjd 119,5, bredd 56 cm.

Liten sidolist nedtill saknas.