997
140839

SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Spegel med spiralvridna halvkolonner, lyra och palmetter. Vit marmorskiva uppburen av örn. Total längd 81,5, bredd 80, höjd 268,5 cm.

Dekorskador, örnens åskviggar saknas.