996
123305

SPEGEL OCH KONSOLBORD. Tillskriven Petter Gustaf Bylander (verksam i Göteborg 1802-1859). Empire.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 800 - 4 340 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Fanerade med mahogny, förgyllda och bronserade. Dekor av delfiner, palmettslingor och trofé med kärvar och mercuriestav. Total lLängd 91,5, bredd 66, höjd 285 cm.

Spegeln något avkortad upptill, dekordel i form av örn medföljer. Senare glas.