995
144673

SPEGEL OCH KONSOLBORD, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Förgyllt, bronserat och marmorerat i svart och grått. Konsolbord med marmorerad träskiva uppburen av sfinxer på socklar med lejonmaskaroner. Spegel med dekor av kolonner, lagerkransar samt krönande örn. Spegel med fragment av Bylanders etikett. Total längd 89, bredd 60, höjd 280 cm.

Lagningar, skador, lösa åskviggar medföljer.