14
192466

Anna Berg

(Sverige, 1875-1950)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Anna Berg
(Sverige, 1875-1950)

"Kommer Du ej snart"

Signerad Anna Berg. Utförd 1929. Duk 65,5 x 54,5 cm.

Proveniens

Målad på jaktslottet Kockenhus (familjen Gyllenstiernas Krapperup).

Skånska Konstmuseum, "Anna Berg - minnesutställning", 27 september - 11 oktober 1953, kat nr 16.

Anna Berg föddes i Stöde i Medelpad. Vid sekelskiftet kom hon till Stockholm med sin första make och blev snabbt en av stadens främsta affärskvinnor och individualister. Hon var ambitiös och tog storslagna initiativ och fick stora ekonomiska framgångar. I mitten av 1920-talet for hon till Paris och träffade då målaren och skulptören Christian Berg som blev hennes andra make. Annas intresse för måleri väcktes när hon besökte konstnären Waldemar Lorentzon i hans ateljé och sadlade vid 51 års ålder om till konstnär med stilleben-måleri som sin främsta motivkrets.