15
191990

Gösta Sandels

(Sverige, 1887-1919)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Gösta Sandels
(Sverige, 1887-1919)

Motiv från Palma di Mallorca

Signerad Sandels och daterad 1919. Akvarell 28,5 x 22,5 cm.

I boken "Gösta Sandels" (1942) berättar Gertrud Serner bl a att vistelsen på Mallorca endast var avsedd som en episod och att Sandels snart längtade tillbaka till det spanska fastlandet. Från Palma for man via Ibiza till Malaga. Där blev dessvärre fru Sandels sjuk och Gösta Sandels tillbringade en stor del av tiden vid hennes bädd och målade akvareller efter de skisser han medfört från Mallorca. Serner skriver att det "är en rad strålande, färgrena bilder, till stor del med samma motiv som oljemålningarna från Mallorca men även några figurstudier, som tillkommo här i hotellrummet i Malaga".