Kan inte nå servern
21
180741

Einar Jolin

(Sverige, 1890-1976)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Klubbat pris
285 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Einar Jolin
(Sverige, 1890-1976)

Modell i rosa blus

Signerad Jolin och daterad 1919. Duk 65 x 49 cm.

Övrig information

Einar Jolin växte upp på Kammakargatan 45 i det sk "Jolinska huset" som farfadern Johan Jolin låtit uppföra som ett palatsliknande hus med tre våningar och en vacker trädgård som vette mot Wallingatan. I huset bodde under Einars uppväxt förutom hans föräldrar, brodern Erik, de två systrarna Ingrid och Signe också hans farmor Mathilde Wigert-Jolin och fastern, Ellen Jolin som var målarinna. Einar växte således upp på en plats nära Tegnérlunden, Adolf Fredriks kyrka och Vasaparken. Mitt i staden med stadsdelarna Norrmalm, Vasastaden och Kungsholmen runt knuten, vilket säkert också bidragit till Einar Jolins kärlek till att avbilda staden, huskropparna, taken och Stockholmsvyerna. Einar Jolin älskade sitt hem och när man betraktar hans interiörmåleri finner man oftast rekvisitan hämtad från hemmet, de gustavianska möblerna, empireborden, de kinesiska broderierna och det ostindiska porslinet.

I det milda porträttet av den mörka flickan med den rosa blusen, daterat 1919, ser man gråmålade fönsterfoder och ett vackert ostindiskt stiliserat fat på den gröna väggen. Målningen har tidigare benämnts som "konstnärens syster", vilket är en möjlighet, men eftersom hennes mörka drag inte överensstämmer med familjen Jolins är det troligare att det är en ung dam som kommit på besök. Möjligen kan det vara Hildur Wapler, som var postbiträde och bodde på Kungstensgatan i Vasastan (porträtt av "Hildur Wapler" utställd på Liljevalchs konsthall 1957, kat nr 26, sid 29). Interiören kan däremot antas vara från det Jolinska huset med ledning av liknande interiörer som finns bevarade i samma område, tyvärr kan en jämförelse med den verkliga miljön inte göras eftersom det Jolinska huset revs på 1930-talet. Den unga damen utstrålar ett lugn och hela kompositionen är välkomponerad, utförd med en palett enligt Matisses läror.

Formgivare

Einar Jolin (1890-1976), bildkonstnär, föddes och dog i Stockholm. Han studerade vid Tekniska skolan, Konstnärsförbundets skola och Academie Matisse. Han var en expressionist med förkärlek åt det naiva måleriet och var god vän med Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald och Nils von Dardel. Bland flera stora museer i Norden finns han representerad vid Nationalmuseum, Moderna Museet i Stockholm, Malmö Museum, Nasjonalgalleriet i Oslo och Statens Museum for Kunst i Köpenhamn.

Mer än någon annan följde Jolin Matisses uppmaning att konsten skulle bjuda på ”lyx, lugn och vällust”. Konstverket skulle vara ett smycke, utstråla harmoni och skönhet. Vid tiotalets mitt gör han några av sina allra finaste målningar. Han målar stadsutsikter från Söders höjder, folklivsbilder från de elegantare kvarteren, modeller och kvinnoporträtt. Jolin blev Stockholmsmålaren framför andra. Ett motiv som han ständigt återgav var utsikten från ateljén vid Katarinaberget, alltid en söndagsstilla storstad. Alla oväsentligeter är bortskalade. De stiliserade formerna förmedlar i mjuka milda färger ett rent, elegant uttryck. Han har utfört många porträtt och stilleben med östasiatiska föremål.

Läs mer