350
194513

Mohan Samant

(Indien, Född 1924)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris

Mohan Samant
(Indien, Född 1924)

MOHAN SAMANT. Blandteknik på duk. Sign a tergo.

Orange Moon. 70 x 90.

God kondition. Smärre krackelyrer i nedre vänster hörn. Mindre slitage längs kanterna. Obetydligt färgbortfall (som är möjligt att se med blotta ögat). Ytsmuts.

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägare på Gallery Chemould, Calcutta, Indien på 1960-talet.