466
186065

JOSEF FRANK "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Klädd i engelsk blommig kretong, rundade fötter. Längd 280 cm, djup 130 cm.

En kudde med reva, små revor i främre nederkant samt undertill.

Proveniens

Ingenjör Hjalmar Olson, verksam vid Gustavsberg från 1929, fabrikschef 1937-69.

Monica Boman (red), "Estrid Ericson, Orkidé i Vinterlandet", Borås 1989, jfr soffa med samma tyg avbildad från Liljevalchsutställningen, sid 105.

Modellen visades på en utställning av nutida svensk inredningskonst på Liljevalchs år 1934, möjligen just detta exemplar.