467
186074

FIRMA SVENSKT TENN Soffbord, ca 1950.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
14 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Skiva av björk, benställning av bambu, i ena hörnet infälld kopparkruka. 154 x 104, höjd 31 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Ingenjör Hjalmar Olson, verksam vid Gustavsberg från 1929, fabrikschef 1937-69.

Tidskriften Domus, nr 247, år 1950.