535
171171

HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal, modell 500.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mässing, lindad stång med rött läder med dekor av löv, svängd uppåt-riktad ljusarm, veckad beige originalskärm. Undertill ristat 505. Höjd 156,5 cm.

Slitage.

Johan Jansson, Staffan Bengtsson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - Historien om ateljé Lyktan, Arvinius Förlag, Stockholm 2009, se modell 500, avbildad sid 41 och 232.

Arkitekt S.I.R Hans Bergström grundade år 1933 Ateljé Lyktan. Han deltog bl.a. med armaturer i H55-utställninen samt vid Milano Triennalen år 1954.