Madeleine Pyk – en samling F769
534
171301

HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mässing, lindad stång med rött läder, två svängda ljusarmar, veckade tygskärmar i tidsenlig stil. Undertill ristat 505. Höjd 147,5 cm.

Senare skärmar, slitage.

Johan Jansson, Staffan Bengtsson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - Historien om ateljé Lyktan, Arvinius Förlag, Stockholm 2009, jfr modell 500, avbildad sid 41 och 232.

Arkitekt S.I.R Hans Bergström grundade år 1933 Ateljé Lyktan. Han deltog bl.a. med armaturer i H55-utställninen samt vid Milano Triennalen år 1954.