533
170739

ELIAS SVEDBERG Fåtölj "Eftermiddag", Nordiska Kompaniet ca 1937.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny i sarg, armlän och ben stoppad sits och rygg, klädd i ett mörkrosa tyg.

Obetydligt slitage, klädsel sekundär.

Tilläggslista

Good condition with very slight wear, not the original fabric.

Proveniens

Utrikesdepartementet

Åke Stavenow (red), "Exposition Internationale de Paris 1937- Arts et Techniques dans la vie moderne SUÈDE". Modellen avbildad sid 56.
Åke Huldt (red), "Konsthantverk och Hemslöjd i Sverige 1930-40", Almqvist & Wiksell Ab, Uppsala 1941. Jämför bild 390.
Otto Schulz (red), Tidskriften Boet, 1937, nr 9, sid 169.

Modellen visad på Världsutställningen i Paris år 1937. Fåtöljen som finns avbildad på flera håll i litteraturen är mycket ovanlig på marknaden.
Elias Svedberg kom att ersätta Axel-Einar Hjorth på Nordiska Kompaniet som chef för varuhusets möbel- och designavdelningar. Från den senare delen av 1930-talet
kom produktionen alltmer gå mot serietillverkade möbler, undantaget var en hantverksmässig tillverkning för utställningar och specialbeställda inredningar.