Arne Jones E1299
618
186085

AXEL-EINAR HJORTH Matbord med 4 stolar "Sandhamn ", Nordiska Kompaniet, ca 1929.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Betsad furu, bordet rektangulärt, stolarna med smidda spikar. Bordet längd 170 cm, bredd 60 cm, höjd 74,5 cm, märkt med metallbricka AB NORDISKA KOMPANIET R 3384323 5 11 29, tre av fyra stolar märkta med AB NORDISKA KOMPANIET R 338 4323 4 29.

Normalt slitage, repor. (5)