904A
195631

VÄVNAD. "Bruna Duchatelltäcket". Rölakan. 220,5 x 46 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
222 - 266 EUR
231 - 278 USD
Klubbat pris
900 SEK

Randmönstrad i olika bruna och blå nyanser samt vitt och violett. Kortsidorna med benvit rand med polykroma stiliserade blommor. Tidig komposition. Tillverkad före 1942.

Något slitage, skador, lagningar.