VÄVNAD. "Bruna Duchatelltäcket". Rölakan. 220,5 x 46 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
220 - 264 EUR
233 - 280 USD
Klubbat pris
900 SEK
Randmönstrad i olika bruna och blå nyanser samt vitt och violett. Kortsidorna med benvit rand med polykroma stiliserade blommor. Tidig komposition. Tillverkad före 1942.
Något slitage, skador, lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in