906C
195650

DRAPERI. "Timglaset". Rölakan. 254 x 148 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
621 - 799 EUR
648 - 833 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Rödmelerad botten med polykroma stiliserade växter och geometriska figurer. Tidig komposition. Tillverkat före 1942.

Slitage, smärre fläckar och skador.