909A
194916

MATTA. "Åkerbär". Gobelängteknik. 307 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Komponerad 1946.

Ställvis något slitage, smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

Tilläggslista

Mönstret heter "Åkerbär".

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 50, färgplansch mot sid 65; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 37.

"Bär"-mattan finns i Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim.