911
187763

MATTA. "Finspong, brun" ("Kringelikroka"). Gobelängteknik. 371 x 375 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 100 - 7 850 EUR
6 390 - 8 210 USD
Klubbat pris
145 000 SEK

Komponerad 1954.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, två små brännmärken. En kortsida skadad, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Jämför Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sidan 19; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, text sid 38.

Till Finspongs slott levererades 1955 en 70 kvadratmeter stor matta med mönstret "Kringelikroka".