913
192560

MATTA. Flossa. 467,5 x 307 cm. Sverige/Finland omkring 1930.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Skogsgrön omönstrad botten. Gul bård med bruna rankor.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida med stor reva och smärre skador.

Proveniens

Disponent Johan Danielsson, Borgmästargatan 11, Stockholm. J. Danielsson var administrativ chef för Åhlén & Åkerlund.