916
187555

MATTA. "Ståndaren". Flossa. 369 x 251,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Komponerad 1928. Tillverkad före 1942.

Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, senare fransar, några skadade.

Jämför Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, färgplansch sid 7; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 111.

"Ståndaren" komponerades för m/s Kungsholm.