161
192959

David LaChapelle

(USA, Född 1963)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
18 000 - 22 500 EUR
19 000 - 23 700 USD
Klubbat pris
320 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
David LaChapelle
(USA, Född 1963)

"Negative Currency: Five Dollar Bill Used As Negative", New York 1998-2008

Digital Colour C-print 76 x 177 cm. Upplaga 1/5.

Tilläggslista

Bilden har verifierats av LaChapelles gallerist Fred Torres Collaborations, New York. Certifierad etikett kommer att vidarebefordras till verkets nya ägare inom 4-6 veckor.

Etiketten mottagen av Karin Aringer på Buk Sthlm i v.2 2011. Etiketten signerad samt numrerad 1/5. Print ID 1-00033424, Image ID 081212-02.

Proveniens

Wolfgang Roth & Partners Fine Art, Miami.

För att göra serien “Negative Currency” tog LaChapelle med sig en förstoringsmaskin in i mörkrummet för att förstora en amerikansk dollarsedel. Bilden använde han sedan som negativ. Resultatet av framkallningen var en rosafärgad bild som samtidigt visade en negativ och en positiv version av sedeln. LaChapelle vill med detta verk visa på de dubbla effekter som pengar har på vårt samhälle, alltså både positiva och negativa.